Medaljeoversigten vil løbende blive suppleret med detaljeret beskrivelse samt billeder af de enkelte medaljer.

Søg
 
Vælg side: 1 - 2 - [3] - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 Fundet 2.699 medaljer
 
Foto År Medalje Medaljør Reference
1909 Århus Landsudstillingen Lauer
1909 Århus Landsudstillingen anonym
1909 Århus, Landsudstillingen R. Jensen H 33, 940
1909 Århus, Landsudstillingen Skovgaard TH 14, 2447
1909 Århus, Landsudstillingen kalender H.Th. N.
1909 Københavns Skytteforening A. B.
1909 Kgl. Danske Aeronautiske Selskab Sophus Lindahl H 33, 931
1909 Soldaterforeningen D 297
1910 Bernhard Olsen Br 16929
1910 Christian Jürgensen Thomsen Sophus Lindahl NFM III 92
1910 R.C. Øst DDL 10
1910 Helsingør, fransk 1909 anonym
1910 Isted 25/7 D 301
1910 M 24 juli anonym
1910 Odense Amtskreds Oertel, Bertim
1910 R.F. 27/1 1906 D 305
1910 Frederiksborg Amt Garderforeningen D 302
1911 Frederik 8. 40 år frimurer H 33, 947
1911 Frederik 8. Skydeselskab 50 år Jensen W 248
1911 Aksel Mikkelsen Sophus Lindahl Br 16921
1911 I.C. Jacobsen anonym
1911 Ludvig Trier Sophus Lindahl Br 16988
1911 Militæropvisningen D 309
1911 Non Nobis 175 år D 311
1911 Nordisk Fjerkræudstilling ?
1911 S.S. Amerika Dragsted D 313
1911 Aalborg, skytte anonym
1911 Studentersangerne, Amerika Georg J. Lober
1912 Frederik 8. Anonym
1912 Frederik 8. Sophus Lindahl H 33, 956
1912 Frederik 8. 40 åre frimurer 1911 + død DDL 13 og 14
1912 Frederik 8. død Frimurer H 33, 951
1912 Frederik 8. død Landslogen D 315
1912 Christian 10. H 33, 968
1912 Christian 10. Sophus Lindahl H 33, 970
1912 Christian 10. Garderhusar Regimentet D 326
1912 Christian 10. tronskifte Andreas Hansen
1912 Fiskeri- og Motorudstilling København Sophus Lindahl H 33, 974
1912 Regeringstiltræden Sophus Lindahl H 33, 971
1912 Carl Jacobsen Gunnar Jensen W 308, 309
1912 Frantz Andreas Lorck Sophus Lindahl W 319, H 33, 1310, TH 12,2538
1912 Georg Brandes L B
1912 Harald O. Rist Br 16948
1912 Julius Bendix anonym
1912 Duevenner anonym
1912 Fiskeri- og Motorudstilling København anonym
1912 Moderne Hjem, udstilling Br 16626
1912 Rebild C.H. Hanson
1912 Københavns Skytteforening 50 år Christian 10. D 563
1912 Københavns Skytteforening Krp Christian D 561
1912 Manufakturhandlerforeningen 50 år D 316
1913 Christian 10. Alarmeringsøvelsen Sophus Lindahl
1913 Emil Christian Hansen Gunnar Jensen/Brandstrup
1913 Emil Christian Hansen Ludvig Brandstrup W 297
1913 Peter Sabroe Andreas Hansen Br 16951
1913 Bloddonorkorpset H 33, 977
1913 Camilius Nyrups tablissement 18381913 D 333
1913 Københavns Hunde udstilling, 1897 anonym
1913 Rudkøbingm fjerkræudstilling D 331
1913 Studenterjubilæum 25 år H 33, 977
1913 Akademisk Idrætsforening København Kragh Br. 1630, H 33, 978
1913 Sorø Skolens Soldater Korps anonym
1914 Christian 10. besøg i Banque des Pays du Nord Canale H 33, 979
1914 Christian 10. Frimurer 25 år TH 14, 2461
1914 Kongemødet, Malmø ?
1914 Centralkomiten, Dronningens indsamling Sophus Lindahl H 33, 986
1914 Carl Jacobsen
1914 E. Rosenørn DDL 16
1914 Súeneson Br 16964, TH 14, 2570
1914 Københavns Hunde udstilling, 1897 anonym
1914 Soldaterjubilæum H 33, 981
1914 Veteranfest H 33, 984
1914 Viborg, Verdensstævne Skydning H. Hugenin/ Alphee Debois H 33, 987
1914 E. Rosenørn - Nordstjernen DDL 18
1914 St. Joh. Logen, Nordstjernen H 33, 988
1914 St. Joh., Logen Christian Br 16636
1914 Krigen 1864 anonym QXL net
1915 Knud Faber Gunnar Jensen
1915 Dyrehospitalets Indvielse Sophus Lindahl Br 16638
1915 Fjerkræ udstilling Nykøbing F
1915 Grevskabet Hardenberg-Reventlow H 33, 990
1915 Foreningen til Dyrenes beskyttelse H 33, 989
1916 C.W. og J. Heimbürger W 299
1916 Ellen Margrethe Dessau Carl Martin-Hansen/Gunnar Jensen
1916 Biavlerudstilling, Nyborg
1916 Christiansborg rejsegilde anonym
1916 Fredsmedaillen anonym
1916 Kgl. Dansk Yachtklub Andreas Hansen
1917 Johannes von Euch J. Windfeld
1917 Frimurer juleuddeling TH 14, 2462
1917 Kongemødet i Christiania TH 14, 2462
1917 Danske Studenters Roklub D 674
1918 Christian 9. 100 år P. Petersen H 33, 997
1918 Emil Henius Sophus Lindahl Br 16868, H 33, 1260
1918 Hafnia livsforsikringsselskab Johannes Kragh
1918 Hans Egede Sophus Lindahl H 33, 1208
1918 J.C.J. Gammeltoft Gunnar Jensen
1918 Børnehjælpsdagen Aarhus anonym
1918 Christianshavn 300 år A. Dragsted W 252
1918 Københavns Hunde udstilling, 1897 anonym
1918 Kaardefægtning H 33, 998
1918 Dansk Pointer Klub anonym
1918 Dansk Pointer Klub Hundeudstilling NCB
1918 Den Danske Store Landsloges Residens og Ordenshus H 33, 1000
1918 Frimureriets indførelse H 33, 999
1919 Christian 10. Det kgl. Skydeselskab 25 år Gunnar Jensen
1919 Hieronymus Georg Zeuthen Gunnar Jensen Br 17000
1919 N.C. Rom Hans W. Larsen
1919 N.C. Rom Hans W. Larsen
1919 Dansk Røde Kors, Krigsfangehjælp H 33, 1006
1919 Fred på Jorden Heimbürger H 33, 1005
1919 Soldaterjubilæum 1869-1879-1894 H 33, 1003
1919 Sønderjyllands genforening Andreas Hansen
1919 ABC (cykle)
1919 Kgl. Københavnske Skydeselskab Andreas Hansen
1919 Foreningen til Hovedstadens Forskønnelse Ludvig Brandstrup
1920 H.C. Ørsted Gunnar Jensen
1920 HC Ørsted møde København Gunnar Jensen
1920 Søren Gyldendal Gunnar Jensen
1920 Commission Internationale Slesvig Harald Slott-Møller/ A Dragsted
1920 Genforeningen E. Utzon Frank
1920 Køge udstillingen
1920 Slesvigsk erindringsmedalje August Thomsen H 33, 1017
1920 Sønderjyllands genforening Andreas Hansen
1920 Sønderjyllands Genforening anonym
1920 Ørbæk Sogn, genforeningsfest Br 16649
1920 Dansk Selskabshunde Klub anonym
1920 Århus Idrætspark D 624
1920 St. Joh. Logen 1745-1920 H 33, 1019
1920 Forsvarsbroderstævnet København anonym
1921 Anton Groothoff Arnold Hartig NFM VI s 69
1921 Carl Michelsen Sophus Lindahl
1921 Carl Rasch Gunnar Jensen
1921 Hans Egede Sophus Lindahl/August Thomsen Det Grønlandske Selskab nr 1 jan 1957
1921 Hans J.A. og Petrea Bie Gunnar Jensen
1921 Birkerød Statsskole E. Hildebrandt
1921 D.S.F. (støberi) anonym
1921 Dansk Kennelklub anonym
1921 Den Danske Landmandsbank 50 år A. Morlon
1921 8. Alm. Danske skytte- og gymnastikfest Fredericia Andreas Hansen
1921 Dansk Lawn Tennis-Forbund D 685
1921 Nordiske Idræts Lege Sophus Lindahl/K. Schrøder
1921 Nordiske Idræts Leje K. Schrøder/ Lindahl
1921 World championship København
1921 Dansk Folkeforsikrings-Anstalt 25 år anonym
1922 Else Magnussen Harald Salomon ER 133
1922 Harald Salomon Harald Salomon ER 132
1922 Kr. Erslev Arnold Hartig
1922 København, Hollandsk udstilling Gunnar Jensen D 363
1922 København, Hollandsk udstilling V G
1922 Københavns Skytteforening H 33, 1027
1922 Københavns Skytteforening D 566
1922 Livsforsikringsselskabet Hafnia 50 år D 364
1923 Christian 10. og dr. Alexandrine sølvbrylup Gunnar Jensen
1923 Christian 10. og dr. Alexandrine sølvbrylup Sophus Lindahl
1923 Christian 10. og dr. Alexandrine sølvbrylup S Lindahl / Heimbürger H 33, 1028
1923 E. Ehlers Anie Mouroux W 289
1923 Emil Hannover E. Utzon Frank/Mogens Bøgil
1923 N.C. Rom DDL 24
1923 Dyrskuet Dansk Landbrug anonym
1923 Landsjagtforeningen af 1923 anonym
1924 St. Joh., Logen Christian 10. 50 år H 33, 1020
1924 C.L. de St. Germain Gunnar Jensen
1924 F. Nachtegall Vidar W 322
1924 Amtsudstillingen i Svendborg anonym
1924 Galatheas jordomsejling Sophus Lindahl
1924 Den Danske Stor Landsloge grundstensnedlæggelse Sophus Lindahl/A. W. H 33, 1030
1924 Haslev og Omegn Garderforening anonym
1924 St. joh. Logen Nordstjernen H 33, 1031
1925 F. Nachtegall Sophus Lindahl E. Hildebrandt
1925 Gotfried Eikhoff E. Hildebrandt
1925 Kolonihaveforbundet udstilling Tivoli anonym
1925 Københavns Atheletik Forbund 1900 1925 Hingelberg
1926 Børnehjælpsdagen B. Thorvaldsen anonym
1926 Dyreskuet anonym
1926 Helsingør 1426-1926 anonym
1926 Landsudstilling Glamsbjerg H 33, 1034
1926 Ringsted udstilling anonym
1926 Sommerfesten Næstved anonym
1926 Odense, Louise 1876-1926 Sophus Lindahl/A. W. H 33, 1035
1926 St. Joh. Logen, Helsingør H 33, 1021
1926 Støbemester Foreningen anonym
1927 Br. Hans Beck H 33, 1137
1927 Carl Wessel Gunnar Jensen
1927 L.Chr. Petersen
1927 Lauritz H. Schmidt Sophus Lindahl D 511
1927 Luftfarts udstilling København
1927 Nørre Aaby, Amtsudstilling J. Ernst
1927 Stevns, udstilling anonym
1927 Stafetløbet København Rundt anonym
1927 AAC 24. Oktober anonym
1927 AAC Jubilæumsløbet anonym
1927 Den Danske Store Landsloge indvielse nye Ordenshus
1928 Anna Berendsen Sophus Lindahl/A. Dragsted
1928 Johannes Schmidt David Coulthard
1928 Steen Steensen Blicher Sophus Lindahl H 33, 1157
1928 Steen Steensen Blicker Heimbürger/ Lindahl
1928 Den Danske uge, Stockholm anonym
1928 Dybbøl Nordiske skytte- og gymnastikstævne D 603
1929 Alexander Foss Gunnar Jensen/Brandstrup
 
Vælg side: 1 - 2 - [3] - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 Fundet 2.699 medaljer